Híreink
Jubileum iskolánkban - 70 és 40 év
Jubileum az iskolánkban
December 13-án és 14-én változatos programsorozattal ünnepeltük az Olcsai-Kiss Zoltán Általános Iskola (korábban Várkerti Általános Iskola) 70 éves fennállását.
Péntek délután nyílt meg az intézmény hosszú és mozgalmas múltját bemutató kiállítás. A vendégeket – Fenntartónk részéről Farkas Tiborné igazgatóhelyettes asszonyt, Belencsák István alpolgármester urat és sok- sok egykori tanítónkat és tanárunkat – Fazekasné Mittli Piroska intézményvezető-asszony köszöntötte, majd Károlyi Tamás, a Kölcsey Ferenc Gimnázium igazgatóhelyettese (maga is volt olcsais diák) tartott nyitóbeszédet, és elevenítette fel saját iskolai élményeit.
Ezt követően pedagógusaink énekeltek el néhány hajdan népszerű nótát.
A földszinti tablókon az elmúlt 70 év számtalan fekete-fehér és színes pillanatképe segítette a múltidézést, míg a tárolók a régi diákélet kellékeit sorakoztatták fel: iskolaköpenyeket, füzeteket, táskákat, toll- és tintatartókat, rajnaplókat, úttörő-igazolványokat.
Az emeleten interaktív eszközök várták a látogatókat, az intézmény múltját bemutató prezentációkkal, egykori olcsais diákok emlékező soraival, videóival.
A kiállítás alkalmából az osztályok és szaktantermek is nyitva álltak vendégeink előtt, akik így nem csupán fotókon láthatták, hanem végig is járhatták iskolánk épületét, az ismerős, mégis új tereket.
Iskolánkban a jubileum kapcsán, december 14-én témanapot tartottunk. Alsós és felsős diákjainknak programokat szerveztünk, játékos feladatok segítségével megismertettük őket iskolánk múltjával.
Előadásában Piroska néni az iskola alapítása óta eltelt 70 évet, és a jelenlegi épületben eltöltött 40 évet foglalta össze. A múltidézést ezúttal is segítették a régi diákok visszaemlékezései, a gyűjtött fotók, videofelvételek és hanganyagok.
Előzetesen kutatást végeztünk, hogy a mai diákjaink közül, kiknek a családjában van a legtöbb egykori „várkertis/olcsais” diák. Gyűjtésünk eredményeképpen megtudtuk, hogy a 3.b és az 5.a lett a „Legolcsaisabb osztály”. Megtaláltuk a beküldött adatok között a legkorábban végzett tanulót, aki Szülőként, sőt jelenlegi Nagymamaként többszörösen is kapcsolódik intézményünkhöz, ő Marton Ferencné Kovács Éva.
Emléklapot kaptak azok a jelenlegi tanárok, akik egykor maguk is idejártak iskolába, valamint azok is, akik több mint három évtizede iskolánk nevelői. Különlegességük, hogy néhányukra mindkét jellemző igaz.
A jubileumi nap emlékeként egy jelképes időkapszulát állítottunk össze, amelybe a mai iskolai életre jellemző tárgyakat, fényképeket, évkönyvet, cikkeket helyeztünk el. Nem hagytuk ki a táblakrétát és a papír ellenőrzőkönyvet sem, amelyekből 30 év múlva már biztosan muzeális tárgy lesz.
Ez alatt a sok év alatt az iskola nagyon sok épületben működött, ebből hat helyszínt a délelőtti séta során felkerestek az osztályok. A nap folyamán a diákok megtekinthették a kiállítást, játékos feladatokat is kaptak. Kiderült, hogy nagyon jól ismerik iskolánk jelenlegi épületét, mert a cselesen fotózott iskolai eszközöket, tárgyakat, részleteket jól be tudták azonosítani.
Ezt a szombati munkanapot diákjaink számára könnyedebbé tette ez a szép visszaemlékezés.
Iskolánk könyvtárosa Kovács-Nemes Erzsébet prezentációja megtekinthető itt.