Híreink
Nagyjaink nyomában
Olcsaisok Szlovákiában
Március 31-én indultunk útnak 5 napos szlovákiai kirándulásunkra. Komárom, Révkomárom térségében léptük át a határt, majd Pelsőcre a Dénes György magyar tannyelvű alapiskolába látogattunk, ahol egy kis ajándékkal kedveskedtünk a gyerekeknek. Krasznahorka büszke váránál egyik tanulónk elszavalta a híres verset, majd a betléri Andrássy-kastély gyönyörű kertjében tettünk egy sétát. Közel ötszáz kilométert utaztunk, mire elértük szállásunkat, Imrikfalvát.
Másnap Lőcsét és Kassát kerestük fel. Lőcse a „Fehér Asszony városa”, a Felvidék egyik legszebb települése. Szintén ezer szállal kötődik Kassához a Rákóczi-szabadságharc. Itt a Rodostó-ház megtekintése után, nemzeti kulturális örökségünk gótikus ékszerdobozát a Szent Erzsébet dómot csodáltuk meg. A Steindl Imre tervei alapján újjáépített székesegyház altemplomában tiszteletünket fejeztük ki a Rákóczi Ferenc fejedelem kriptája előtt, és koszorút helyeztünk el iskolánk nevében.Vacsora után rögtönzött sportos estével zártuk a napot.
Harmadnap Thököly Imre erdélyi és felső-magyarországi fejedelem városát, Késmárkot kerestük fel. A Thököly-család várának gazdagon berendezett múzeumába látogattunk, majd Ótátrafüreden az Osztrák-Magyar Monarchia építészetének remekművét, a 20. század fordulóján épült Grand Hotelt tekintettük meg. Ezt követően a Magas-Tátrában tettünk egy sétát a szép üdülőfaluban és a Csorba-tó partján. Közben felfedeztük a magashegységekre jellemző állat-és növényfajokat. Legjobban a hógolyózást élveztük, mivel az időjárás miatt ebben az évben a környékünkön nem esett hó.
Következő állomásunk Selmecbánya volt, a városka felkerült az Unesco által nyilvántartott világörökségi listára.
Megnéztük az egykor virágzó bányaipar emlékeit a külvárosban található bányamúzeumban. Kis lámpásokkal a kezünkben kb. 50 m mélységbe ereszkedtünk.
Végig sétáltunk a város hangulatos történelmi utcáin, meredek és kanyargós átjáróin. Betértünk a város főterén található gótikus Szent Katalin-templomba, majd megtekintettük a monumentális Szentháromság-oszlopot.
Kirándulásunk utolsó napján Pozsony felé vettük az irányt. A város -építészetét tekintve- múlt és jelen találkozása. Modern városkép tárult elénk, a felhőkarcolók és az „UFO híd” felett pedig a Pozsonyi Vár magasodott.
A kellemes napsütés is kedvezett a várudvarban történő szemlélődéshez.
Hazafelé Komáromban a monostori erődrendszer épületeihez kanyarodtunk. Megtudtuk, hogy az építményt 3-4 méter vastag földtakaró borítja. A hosszú földalatti folyosórendszerének, kazamatáinak csak egy részét jártuk be, néhányan el is tévedtek! Miután megnéztük a hadtörténeti kiállítást, kenyérmúzeumot, kirándulásunkat befejezve Körmendre indultunk.
Rengeteg élménnyel, tudással gazdagodtunk az öt nap alatt, a közösen eltöltött szabadidőben is remekül éreztük magunkat. Diáktársainknak ajánljuk, hogy semmiképpen se hagyják ki ezt a nagyszerű lehetőséget!
Köszönet a kísérő nevelőknek, a két osztályfőnöknek: Némethné Csarankó Krisztinának, Simon Attiláné Kati néninek, Fazekasné Mittli Piroska igazgatónéninek és Gyetvay Zsolt rendszergazdánknak.