szalmabála
Asztfaltrajzok
nevelotestulet
unnepitémanap
olcsai444
hoeses

Híreink

Felvidéken az Olcsaisok

A HAT-19-01, a Tanulmányi kirándulás hetedikeseknek elnevezésű pályázati felhívásra benyújtott, Felvidéki portya Körmendről című pályázati projektjüket a Bethlen Gábor Alap Bizottsága 2 319 600 Ft vissza nem térítendő támogatásban részesítette.  Az utazásra a 2019/2020-as tanév elején került sor.

Szeptember 24-én a kora reggeli órákban indultunk iskolánk elől, hogy felfedezzük Szlovákia magyar lakta területeit, felvidéket. Első állomásunk az ezüst városa, Selmecbánya volt. A hangulatos főtéren az  Óvár és a Leányvár mellett megtekintettük a Szentháromság szobrot az Evangélikus Líceumot, hol annak idején Petőfi Sándor és Mikszáth Kálmán is tanult. Érdekes történeteket hallottunk idegenvezetőnktől a város történetéről.  

 

Második helyszínül a 821 méter magasan fekvő hermándi barlangba látogattunk, amelynek bejáratát 40 perces kemény túra után értük el. A barlang rendkívül gazdag cseppkő és hegyitej-képződményeivel-  és a tömegesen telelő denevéreivel, Szlovákia egyik legjelentősebb barlangja.

Túránk után Besztercebánya felé vettünk utunkat. A főtéren megnéztük a Thurzó-házat, a Mátyás-házat, a Beniczky-házat és a szlovák, német templomokat.

 
Kirándulásunk második napján először Poprádra indultunk. Rövid látogatást tettünk a Tátra Múzeumban, melyet Huszt Dávid alapított, és ahol a Tátra természetrajzi és néprajzi gyűjteménye található. Majd Ótátrafüredről siklóval jutottunk fel az 1245 méter magas Tarajkára. A Magas-Tátrában tett túránk során gyönyörködhettünk a túraútvonal melletti tarpataki vízesésekben és a kilátásban.

 


Utunkat az egyik legészakibb volt magyar városban Ólublóban folytattuk. A város középkori végvárát kerestük fel. A meredek hegyoldal leküzdése után a magyar és a lengyel királyok életéről hallottunk előadást, felmásztunk a toronyba és megcsodáltuk a panoráma kilátást. Ebben a várban raboskodott Benyovszki Móric is. 


Késmárk volt a következő állomásunk. Az igazán szépen felújított evangélikus templomban jártunk. Itt található Thököly Imre végleges nyughelye. Éppen születésének 362. évfordulóján helyeztük el sírjára iskolánk megemlékező nemzeti színű emlékszalagját.

Azután átballagtunk a szemben lévő az Unesco örökséglistáján szereplő artikuláris evangélikus templomba, ami különleges fa szerkezetével, díszítésével ámulatba ejtett bennünket.

Kirándulásunk harmadik napján Szlovákia második legnagyobb városába Kassára utaztunk. A gótikus, szépen díszített Szent Erzsébet plébánia templomába látogattunk el.

A templom alagsorában található II. Rákóczi Ferenc sírhelye, kriptája. Elhelyeztük iskolánk emlékszalagját, és közösen a nagy magyar tiszteletére elénekeltük a himnuszt.

A napot Lőcsén folytattuk. A  Fekete város legendájából ismert reneszánsz városházát néztük meg, majd a Szent Jakab templom megtekintése után csapatokat alkottunk.  Nevezetes épületeket kerestük fel, ahol szelfiket készítettünk és közösen bejártuk a teret, ahol érdekes dolgokat mesélt idegenvezetőnk a nevezetességekről.

 

Este  irodalmi vetélkedőt rendeztünk, melyen a gyerekek a héten szerzett ismereteikről adtak számot a teszt kitöltése során.

 

Utolsó napunkon átkeltünk az Alacsony-Tátra egyik hágóján, majd Rozsnyó városában tettünk egy rövid sétát, és felkerestük többek között Kossuth Lajos szobrát is.

Meglátogattuk a Fábry Zoltán Alapiskola és Szakképző Iskolát. Mindkét iskola diákjai bemutatták intézményüket, majd tartottunk egy rövid ízelítőt - néptánc, fuvola előadással. A délelőtt további része beszélgetéssel telt.

Rimaszombaton többek között Tompa Mihályra emlékeztünk szobránál.
Programunkat ezzel zártuk. Elköszöntünk Gábor bácsitól, aki 4 napon át ízes palóc tájszólással ugyan, de roppant érdekes történetekkel kedveltette meg velünk a felvidéket.

Köszönjük az élményeket: Mátyásné Dankovics Éva intézményvezető helyettesnek, aki sikeresen pályázott. Kocsis Balázsné Judit néninek, Sándor Zoltán tanár úrnak, Geosics Edit néninek és Fazekasné Mittli Piroska igazgatónéninek, akik felkészítették és elkísérték diákjainkat a kirándulásra.

A kirándulásról készített prezentáció megtekinthető itt.
 

Pályázatok

Korábbi pályázatok

Körmendi körmenet a Délvidéken
Körmendi körmenet a Délvidéken
Határtalanul
Határtalanul
Az arisztokrácia nyomában Horvátországban és Szlovéniában
Felvidéki portya Körmendről 2019
Felvidéki portya Körmendről 2019
A bányavárosok felfedezése 2018.
A bányavárosok felfedezése 2018.
Kirándulás Szlovákiába 2017.
A Délvidéken jártunk 2016.
Alpokaljától a Magas-Tátráig 2014.

Kiemelt pályázatunk

Aktív iskola

Bozsik Program

Kosárpalánta

Ökoiskola

További pályázataink

RRF-1.2.1-2021-2021-00001

„Digitális oktatáshoz való egyenlő hozzáférés feltételeinek biztosítása a tanulók és a pedagógusok számára”

EFOP-3.3.5-19-2020-00042

Csodaszarvas iskolai közösségi program

EFOP-3.1.5-16-2016-00001

„A tanulói lemorzsolódással veszélyeztetett intézmények támogatása"

EFOP-3.2.4-16-2016-00001

„Digitális kompetencia fejlesztése”

TIOP-1.1.1-07/1-2008

A pedagógiai, módszertani reformot támogató informatikai infrastruktúra fejlesztése

TÁMOP-6.1.2.A-14/1-2014-0001

„Teljes körű Iskolai Egészségfejlesztés”